Skip to content

Jak przygotować wniosek na bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny to rządowy program wsparcia finansowego dla polskich rodzin i branży turystycznej, osłabionej skutkami pandemii COVID-19. Program zapewnia zniżki na podróże i zakwaterowanie dla obywateli polskich i cudzoziemców odwiedzających Polskę.

Jak działa bon turystyczny?

Polski bon turystyczny jest dodatkiem do dochodu, który zapewnia zniżki na zakwaterowanie lub podróż podczas wyjazdów zagranicznych. Można go wykorzystać na:

– Noclegi w hotelach lub innego rodzaju obiektach noclegowych w Polsce lub za granicą;

– Bilety na przeloty krajowe lub międzynarodowe;

– Bilety na pociągi, autobusy, statki lub inne pojazdy wykorzystywane przez przedsiębiorstwa transportu publicznego działające w Polsce;

– Bilety wstępu do obiektów rozrywkowych, takich jak kina, sale koncertowe, teatry itp;

– Bilety wstępu do muzeów, ogrodów zoologicznych, planetariów itp;

– Uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez władze lokalne (np. festiwale).

Polski Bon Turystyczny to bezpłatne świadczenie, dzięki któremu możesz zaoszczędzić na kolejnej podróży. Jeśli planujesz podróż do Polski, być może warto rozważyć skorzystanie z Polskiego Bonu Turystycznego.

Zasada działania tego bonu jest prosta: wystarczy, że aktywujesz swój bon na platformie usług elektronicznych PUE ZUS. W ten sposób otrzymasz kod realizacji płatności, który będziesz musiał okazać przy płaceniu za usługę hotelową (najpóźniej w dniu zakwaterowania) lub imprezę turystyczną.

Warto pamiętać, że jeden bon możesz wykorzystać do dokonania wielu płatności do limitu 500 zł na dziecko (lub 1000 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego).

Bon turystyczny nie jest wypłacany w gotówce. Nie można go również wymienić na pieniądze. Podobnie jednak jak w przypadku świadczenia 500 Plus, bony są dostępne niezależnie od wysokości dochodu.

Aby pobrać bon turystyczny, co do zasady nie trzeba składać zus bon turystyczny wniosek, a jedynie go aktywować. W tym celu należy posiadać konto na portalu ZUS PUE.

Do zalogowania się potrzebny jest profil zaufany, dostęp do bankowości elektronicznej, e-karta lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Jeśli nie masz jednej z tych możliwości, musisz najpierw udać się do najbliższego oddziału ZUS.

3 komentarze

 1. Lech
  30 czerwca 2022 @ 11:01

  To wspaniale, że istnieje taka procedura uzyskania bonu turystycznego.

  Podczas podróży często trudno jest wiedzieć, co dzieje się z Twoim kontem bankowym, a jeszcze trudniej jest, gdy nie masz do niego dostępu. Dzięki tej procedurze możesz mieć pewność, że Twoje środki są bezpieczne, gdy jesteś daleko od domu.

 2. Hania
  30 czerwca 2022 @ 11:02

  Procedura bonu turystycznego to świetny sposób na uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów.

  Super, że miałem w tym przypadku wspaniałe doświadczenia.

 3. Ela
  30 czerwca 2022 @ 11:09

  Cieszę się, że wprowadziliście proces pomagający pracownikom w uzyskaniu bonów podróżnych.

  Super sprawa jest dla Nas wszystkich.

Dodaj komentarz