Skip to content

Wybierz bezpieczny sposób logowania się do konta

Jeśli martwisz się o cyberprzestępczości, chcesz się przed nią chronić, jednym z najlepszych sposobów jest korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego. Jest to jedno z najważniejszych narzędzi, których możesz użyć, aby upewnić się, że Twoje konta są bezpieczne.

Gdy skonfigurujesz uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla swoich kont internetowych, zostaniesz poproszony o wprowadzenie hasła (pierwszy czynnik), a następnie podanie drugiej informacji, do której tylko Ty powinieneś mieć dostęp (drugi czynnik). Na przykład, jeśli użytkownik korzysta z usługi Gmail firmy Google i chce dodać uwierzytelnianie dwuskładnikowe, może zostać poproszony o wprowadzenie nazwy użytkownika i hasła na ekranie logowania w witrynie internetowej, a następnie o wysłanie na telefon komórkowy wiadomości tekstowej SMS zawierającej jednorazowy kod potrzebny do zalogowania się.

Dwuskładnikowe uwierzytelnianie może być stosowane przez poszczególne firmy i dostawców usług sieciowych na różne sposoby. Firmy mogą wykorzystywać własne aplikacje do generowania specjalnych kodów lub generować kody w osobnej aplikacji. Istnieją również osobne urządzenia, za pomocą których możemy potwierdzić, kim jesteśmy. Najczęściej jednak kody są wysyłane na nasz numer telefonu za pomocą SMS-ów.

Największą wadą uwierzytelniania dwuskładnikowego jest czas potrzebny na skonfigurowanie i korzystanie z tej metody. Proces ten może być żmudny, zwłaszcza że przy każdym logowaniu musimy sięgać po telefon i wpisywać kod otrzymany SMS-em. Musimy też pamiętać, aby podczas logowania mieć przy sobie nasze urządzenie. Na przykład, jeśli nasz smartfon zginie lub nie mamy go przy sobie, gdy chcemy uzyskać dostęp do konta, sprawa staje się problematyczna. Rozwiązaniem mogą być kody jednorazowe, które otrzymaliśmy wcześniej w serwisie – taką metodę udostępnia np. firma Google.

Eksperci nie mają wątpliwości, że warto stosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jest to jeden z najważniejszych elementów na świecie, zapewniający wyższy poziom bezpieczeństwa użytkownikowi końcowemu, zwłaszcza takiemu, który nie jest w stanie wdrożyć innych mechanizmów – mówi nam Dawid Bałut, dyrektor ds. bezpieczeństwa w Egnyte. Gdy mamy takie uwierzytelnienie, a cyberprzestępca założył fałszywą stronę na Facebooku, by przechwycić login i hasło, nie będzie w stanie skutecznie przejąć kontroli nad naszym kontem – wyjaśnia.

Nawet jeśli cyberprzestępcy spróbują użyć Twojego adresu e-mail i hasła, nie będą w stanie się zalogować, ponieważ będą potrzebować kodu przesłanego na Twój telefon. W ten sposób ich próby zostaną udaremnione.

Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy ustawić uwierzytelnianie dwuskładnikowe, przynajmniej dla kont, które są dla nas najważniejsze i których przejęcie przez cyberprzestępców oznaczałoby bardzo negatywne konsekwencje. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, jak skonfigurować tę metodę dla popularnych platform.

Facebook: Aby dodać dodatkową warstwę zabezpieczeń do swojego konta na Facebooku, przejdź do Ustawień i wybierz Bezpieczeństwo. Następnie w sekcji Bezpieczeństwo konta wybierz opcję Zatwierdzanie logowania. Następnie wpisz swój numer telefonu i kliknij Dalej.

Google: Aby włączyć weryfikację dwuetapową na koncie Google, kliknij swój obrazek profilowy w prawym górnym rogu i wybierz opcję Moje konto. Stamtąd kliknij pozycję Logowanie w Google > Weryfikacja dwuetapowa. Postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi przez Google.

Amazon: Aby aktywować weryfikację dwuetapową na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej Amazon, przejdź do Your Account > Password & Security > Manage Your Account > Edit Settings > Advanced Security Settings > Get Started with Two-Step Verification.

5 komentarzy

 1. Julian
  24 maja 2022 @ 16:40

  Bardzo się cieszę, że istnieje taki sposób bezpiecznego logowania się do moich urządzeń. To świetny pomysł i nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł z niego korzystać w przyszłości.

 2. Ewa
  24 maja 2022 @ 16:41

  Nie jestem w stanie powiedzieć, ile razy martwiłam się, że ktoś ukradnie moje dane logowania lub wykorzysta je do uzyskania dostępu do mojego konta na urządzeniu, którego nie posiadam. Dzięki tej nowej technologii czuję się o wiele lepiej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo moich danych osobowych.

 3. Ilona
  24 maja 2022 @ 16:43

  Jestem zadowolona, że istnieje taki sposób bezpiecznego logowania się do moich urządzeń.

 4. Jan
  24 maja 2022 @ 16:45

  Super, że nie muszę się martwić, że ktoś ukradnie moje dane i wykorzysta je do własnych celów, ani że będę musiał pamiętać różne hasła do każdej witryny, z której korzystam.

 5. Ala
  24 maja 2022 @ 16:45

  Sposób działania tego systemu jest bardzo prosty, ale podoba mi się, bo dzięki niemu czuję się bezpiecznie.

Dodaj komentarz