Skip to content

ZUS zawiesił blisko 8 tys. 500+ świadczeń i przypomina o ważnym zobowiązaniu dotyczącym obywatela Ukrainy

ZUS nie zamierza wypłacać świadczeń tym Ukraińcom, którzy przebywają w Polsce krócej niż rok – czytamy w raporcie. Ponadto zdecydował, że nie będzie wypłacał świadczeń, jeśli dana osoba opuściła Polskę na dłużej niż miesiąc i nie poinformowała o tym fakcie instytucji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał wypłatę 7 750 świadczeń dla obywateli Ukrainy.

24 lutego polski parlament przyjął ustawę o pomocy uchodźcom. Ustawa zapewnia wszystkim uchodźcom, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, legalny pobyt i zezwolenie na pracę, a także dostęp do świadczeń socjalnych. Jeśli jednak opuszczą oni Polskę na 30 dni, tracą te prawa.

Obywatele polscy, którzy wyjeżdżają z Polski do innego kraju, nie otrzymają świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli nie poinformowali instytucji o swoim wyjeździe. Jak podaje rzecznik ZUS, 7,7 tys. osób nie poinformowało PUE ZUS o wyjeździe z Polski i dlatego ich 7,7 tys. wniosków zostało odrzuconych.

Przygotowywana obecnie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych umożliwi ZUS dostęp do danych ze Straży Granicznej. Pozwoli to na szybsze sprawdzenie, czy osoby pobierające świadczenia nadal mieszkają w Polsce.

 

5 komentarzy

 1. Tomek
  27 maja 2022 @ 10:02

  Cieszę się, że to słyszę! To ważne, abyśmy dali Ukraińcom do zrozumienia, że pieniądze nie leżą na ulicy.

 2. Kasia
  27 maja 2022 @ 10:05

  Czasami trzeba włożyć dużo ciężkiej pracy, aby zdobyć pieniądze, a jeśli się o nie nie dba i nie wydaje rozsądnie, można w końcu stracić wszystkie pieniądze!

 3. Ewela
  27 maja 2022 @ 10:14

  Hej, dzięki za wiadomość. Świetna wiadomość, że uczysz dzieci na Ukrainie, że pieniądze nie rosną na drzewach.

 4. Grzegorz
  27 maja 2022 @ 10:17

  Pieniądze nie leżą na ulicy!

  Tak naprawdę są w naszych kieszeniach i portfelach:)

 5. Lena
  27 maja 2022 @ 10:20

  Widziałam wiele artykułów o ukraińskiej gospodarce, o tym, jak bardzo się załamała, a ludzie borykają się z problemami.

  Ciężko jest patrzeć, jak to się dzieje w tak pięknym kraju, ale cieszę się, że robisz to, co do Ciebie należy, aby pomóc!

Dodaj komentarz