ZUS nie zamierza wypłacać świadczeń tym Ukraińcom, którzy przebywają w Polsce krócej niż rok – czytamy w raporcie. Ponadto zdecydował, że nie będzie wypłacał świadczeń, jeśli dana osoba opuściła Polskę na dłużej niż miesiąc i nie poinformowała o tym fakcie instytucji.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał wypłatę 7 750 świadczeń dla obywateli Ukrainy.
24 lutego polski parlament przyjął ustawę o pomocy uchodźcom. Ustawa zapewnia wszystkim uchodźcom, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, legalny pobyt i zezwolenie na pracę, a także dostęp do świadczeń socjalnych. Jeśli jednak opuszczą oni Polskę na 30 dni, tracą te prawa.
Obywatele polscy, którzy wyjeżdżają z Polski do innego kraju, nie otrzymają świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli nie poinformowali instytucji o swoim wyjeździe. Jak podaje rzecznik ZUS, 7,7 tys. osób nie poinformowało PUE ZUS o wyjeździe z Polski i dlatego ich 7,7 tys. wniosków zostało odrzuconych.
Przygotowywana obecnie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych umożliwi ZUS dostęp do danych ze Straży Granicznej. Pozwoli to na szybsze sprawdzenie, czy osoby pobierające świadczenia nadal mieszkają w Polsce.
5 komentarzy
Tomek
27 maja 2022 @ 10:02
Cieszę się, że to słyszę! To ważne, abyśmy dali Ukraińcom do zrozumienia, że pieniądze nie leżą na ulicy.
Kasia
27 maja 2022 @ 10:05
Czasami trzeba włożyć dużo ciężkiej pracy, aby zdobyć pieniądze, a jeśli się o nie nie dba i nie wydaje rozsądnie, można w końcu stracić wszystkie pieniądze!
Ewela
27 maja 2022 @ 10:14
Hej, dzięki za wiadomość. Świetna wiadomość, że uczysz dzieci na Ukrainie, że pieniądze nie rosną na drzewach.
Grzegorz
27 maja 2022 @ 10:17
Pieniądze nie leżą na ulicy!
Tak naprawdę są w naszych kieszeniach i portfelach:)
Lena
27 maja 2022 @ 10:20
Widziałam wiele artykułów o ukraińskiej gospodarce, o tym, jak bardzo się załamała, a ludzie borykają się z problemami.
Ciężko jest patrzeć, jak to się dzieje w tak pięknym kraju, ale cieszę się, że robisz to, co do Ciebie należy, aby pomóc!