Skip to content

Warszawa: uchodźcy wciąż oczekują pomocy

 Według najnowszych szacunków liczba ukraińskich uchodźców w stolicy wciąż rośnie. W tym momencie około 20 procent tych uchodźców przeżywa tylko dzięki pomocy instytucjonalnej, podczas gdy śródmiejskie stacje pomocy nadal wydają ludzi potrzebujących żywności, odzieży i wsparcia w znalezieniu pracy lub miejsca zamieszkania. Darczyńców, niestety, ubywa.

W centrum stolicy wciąż działają dwa punkty pomocy dla Ukraińców. Jeden prowadzony jest przez miasto, drugi przez wojewodę mazowieckiego. Obie sąsiadują ze sobą w pobliżu ronda de Gaulle’a. Tam regularnie ustawiają się kolejki potrzebujących.

– Każdego dnia obsługujemy 300 osób. Wciąż potrzebujemy żywności, środków chemicznych, zwłaszcza żeli do prania, proszków do prania, zabawek dla dzieci, studni i ubrań – mówi Iryna z punktu działającego w Domu Kultury Śródmieście prowadzonego przez miasto i Fundację Unitrów.

Drugi punkt pomocy prowadzony jest przez organizację charytatywną “Pomoc”. Specjalizuje się ona w zbieraniu i dystrybucji pomocy dla Ukraińców, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiej agresji w Donbasie.

W przedpokoju można zauważyć dużą ilość wieszaków z ubraniami. Wiszą one na ścianie i są starannie ułożone w rzędach. Wydaje się, że są to ubrania darowane, które mają być sprzedane.

Jednak garnitury i buty na wysokim obcasie nie są popularne w tej hali. Zwłaszcza, że nie ma tu nikogo, kto mógłby w takich ubraniach chodzić do pracy.

Choć wolontariusze szacują, że co najmniej 30 procent tych, którzy przyjechali z Ukrainy w czasie wojny, znalazło już pracę. Wielu żyje z oszczędności, liczy na pomoc rodziny, którą mieli już w Polsce lub Polaków, którzy przyjęli ich pod swój dach. Pozostaje jednak około 20 procent (dziesiątki tysięcy), którzy mogą liczyć tylko na zinstytucjonalizowaną pomoc.

Urząd Pracy Warszawa, zlokalizowany w centrum Warszawy, jest jednym z głównych punktów dystrybucji darów i pomocy dla Ukraińców. Zarządzany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, na co dzień zajmuje się dystrybucją żywności i artykułów przemysłowych. Urząd organizuje również dni aktywizacji pracowniczej, czyli wtedy, gdy tłum jest największy. W tych dniach można tam spotkać przedstawicieli nie tylko pracodawców, ale także urzędów wojewódzkich pomagających w legalizacji pobytu uchodźców w Polsce oraz organizacji pozarządowych niosących pomoc Ukraińcom.

3 komentarze

 1. Konrad
  20 lipca 2022 @ 10:45

  Stolica to świetne miejsce do życia dla uchodźców. Istnieje wiele możliwości, które mogą pomóc im w przesiedleniu się, będą mieli dostęp do takich usług, które pozwolą im żyć na cywilizowanym poziomie.

 2. Leszek
  20 lipca 2022 @ 10:47

  Wiele możliwości jest dla uchodźcy w Stolicy, a dzięki wsparciu rządu i innych osób, mają oni szansę zacząć od nowa i żyć w spokoju.

  Miasto oferuje uchodźcom wiele możliwości zdobycia nowych umiejętności, znalezienia pracy i nawiązania nowych przyjaźni – wszystko w środowisku, w którym mogą czuć się bezpiecznie.

 3. Piotr
  20 lipca 2022 @ 10:51

  Jest wiele powodów, dla których uważam, że uchodźcy powinni przyjechać do Warszawy zamiast do miast innych miast . Pierwszy powód jest taki, że jest tu wiele możliwości dla uchodźców i łatwiej byłoby im znaleźć pracę i zbudować własne życie tutaj niż w innych miejscach. Drugi powód to fakt, że ludzie są tu bardzo hojni; pomogą uchodźcom, jeśli będą potrzebować czegoś takiego jak jedzenie czy ubrania. Wreszcie, jest tu wiele dobrych szkół, które uczą zarówno języka angielskiego jak i hiszpańskiego.

Dodaj komentarz